| Engine | Detroit 14.0 500 |
| Engine Brake | Yes |
| Sleeper | 70" Condo |
| Transmission | 10 Speed Ultra |
| Suspension | Air Ride |
| FA Capacity | 12,000 lbs |
| Rear End Ratio | 3.70 |
| 5th Wheel | Airslide |
| Front Wheels | Disc |
| Rear Wheels | Disc |
| Wheel Base | 260" |
| Tire Size | 11R22.5 |
| Frame | Steel |
| A/C | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Color | Red |
| Odometer | 982,410 |